• Phone067 764-59-38
  • AddressКиев, ул. Урловская, 12
  • Open HoursПн-Вс 10:00 - 19:00

Психологія любовних стосунків

ПРО ПСИХОЛОГІЮ КОХАННЯ: ЩО Є СОБІЙ І ЯК ПРАЦЮЄ

Кохання – найпрекрасніше і чарівне почуття у світі. Ми поринаємо у світ любовних стосунків, складний та заплутаний. Часом це трапляється випадково, іноді закономірно, триває безжально швидко чи проходить через усе життя.

У перекладі з грецької «кохання» (Ерос) означає «бажання». Греки відводили велику роль саме фізичного прояву почуття. Однак один із видатних умів Стародавньої Греції, філософ Платон, описував в одній зі своїх праць ідеал любові – суто духовний зв’язок. У сучасному значенні такі взаємини звуться «платонічним коханням» (чисті, ідеальні узи) на ім’я знаменитого грека.

ЩО ЦЕ ТАКЕ

У психології немає загального визначення кохання. Думки вчених розходяться. Є кілька версій походження цього загадкового явища:

Кохання – суто хімічна реакція, і не більше. Дехто дотримується думки, що почуття – лише викид у кров гормонів певної групи.

Кохання – психічний розлад. Як не дивно, багато психологів вважають, що ослаблення уваги, втрата пильності та концентрації, нав’язливі думки про об’єкт кохання, що виявляються при появі почуттів, нагадують симптоми розладу нервової системи.

Це звичка. Закоханий відчуває потребу в тому, щоб бути коханим, ділитися з кимось своїми почуттями та радістю, бути задоволеною та щасливою людиною.

Це сильна прихильність, що пов’язує одну людину з іншою. Хочеться робити приємно об’єкту кохання, пов’язувати з ним життя.

Причин, через які виникає кохання, насправді набагато більше, читайте та дізнавайтеся наші любовні поради прямо зараз.

Психологія любовних стосунків

КОХАННЯ В ПСИХОЛОГІЇ

Вивченню кохання присвятили свої праці багато психологів: Зигмунд Фрейд, Еріх Фромм, А. В. Петровський. Багато хто з них стверджував, що кохання – не одне почуття. Воно включає цілий спектр таких – повага, довіра, жертовність, турбота, прихильність.

Соціальна психологія, наприклад, виділяє три типи любовних зв’язків між чоловіком та жінкою:

Прагма. Це спокійне почуття. Часто це походить з розрахунку. Цей вид любові властивий прагматикам, людям дуже практичним, які відповідально ставляться до зобов’язань. Побудова спільного будинку для них набагато важливіша, ніж прояв почуттів.

Агапі. Це любов самовіддана, безкорислива, готова на жертви заради коханої людини. Люди, які схиляються до такої любові, витрачають багато сил та часу на створення кращих умов для свого коханого. Таке кохання легко можуть обдурити ті, хто скористається постійною готовністю віддати останню своїй половинці, егоїсти та скептики. Ну або ті ж прагматики.

Манія. Це найпристрасніший і найбільш одержимий тип любовних взаємин. Людина стає повністю залежною від свого об’єкта зітхання, не може без неї жити. Часто ті, хто схиляється до такого кохання, «накручують» себе і знаходять проблему там, де їх немає, ревнують та вимагають підвищеної уваги до себе. Бувають індивіди, які роблять із кохання спосіб отримувати мазохістське задоволення від страждань, спеціально обираючи об’єктом кохання людей вже у зобов’язаннях, або з іншої причини недоступних для взаємин.

Це умовний поділ, часто один зв’язок може поєднувати в собі два, а то й три типи з перерахованих вище. Справжнє кохання, як вважають психологи, обов’язково має різні прояви.

ФІЗІОЛОГІЯ КОХАННЯ

Якщо подивитися на таке піднесене почуття з погляду науки, можна помітити багато цікавих особливостей. То яка вона, горезвісна «формула любові»? Біохімія почуттів складається, перш за все, з:

Дофаміну. Викид гормону відбувається тоді, коли людина робить дію, яка приносить йому радість. Речовина стимулює азарт, хвилювання, емоційну збудливість та передчуття приємного.

Адреналіну. Створює неймовірний приплив сил. Повністю активує організм. Створюється почуття, що все можливе, приходить відчайдушна сміливість, бажання «згорнути гори».

Серотоніну. Цей гормон у нашому організмі відповідає за відмінний настрій. Його відсутність чи недолік може призвести до клінічної депресії. Саме через нього закохані завжди в піднесеному настрої.

Ендорфін. Речовина спричиняє стан ейфорії, задоволеності, польоту. Найактивніше виділяється при тактильному контакті з об’єктом кохання. Згодом вироблення гормону зменшується, але приємні заняття, такі як спорт чи подорожі, а також поїдання солодощів допоможуть заповнити нестачу.

окситоцину. Пробуджує прихильність, довіру до партнера, зближує. Вироблення окситоцину приносить із собою заспокоєння після первинного почуття «любовної гарячки», дарує відчуття надійності та вірності.

Окремі статеві гормони – тестостерон та естрогени. Ці речовини здебільшого відповідають за бажання. Цікаво те, що кількість і набір гормонів залежить від статі, віку і часом навіть ваги закоханого. Тут слід покладатися на особистісний чинник. Стадія кохання теж впливає на вироблення та кількість гормонів у крові.

У стані закоханості (особливо на початковому її етапі) організм у буквальному значенні перебуває у стресі. Але подібна «струс» позитивна – покращується імунітет, настрій, пам’ять, стан серцево-судинної системи.

ЯК КОХАННЯ ВПЛИВАЄ НА ЗАХОПЛЕННЯ І РОБОТУ

Цікавий факт: багато людей зазначають, що коли вони закохалися, працювати стало важче. Думки про кохану людину постійно відволікали їх від основного заняття. Хоч як дивно, батьки підлітків бояться, що закоханість негативно вплине на успішність. Хочеться відзначити, що все залежить від особистих якостей людини. Хтось вміє відокремлювати любов від роботи та навчання, хтось віддається почуттю настільки сильно, що не може більше ні про що думати.

Коли закінчується закоханість, і починається кохання, таке минає. Все стає на свої місця. Почуття міцнішають і йдуть у «мирне русло».

Творчі особи кажуть, що любов дає їм неймовірний стимул до роботи. Що цікаво, не взаємне кохання часом не «вибиває з колії» творця – навпаки, художник помічає приплив натхнення та ідей, думок. Любовні зносини позитивно впливають творчість.

Психологія любовних стосунків

«МОВИ» КОХАННЯ

Кохання, як один із видів людських взаємин, має свої способи вираження. То якою ж «мовою» говорить це почуття? Можна виділити:

Тактильний контакт

Ніжні обійми, пристрасні поцілунки, дотики та інші ласки – це дуже важливий спосіб вираження почуттів. Увага та турбота особливо важливі, коли люди перебувають у заміжжі вже довгий час, і почуття, як багато хто вважає, вже «зносилися». Для багатьох відчувати коханого поруч, обіймати та цілувати набагато важливіше та інтимніше сексу.

Спільний час

Щоб любовні стосунки ставали міцнішими та розвивалися, а Ви краще впізнавали свою другу половинку, потрібно проводити разом досить багато часу. Важливо знаходити час для коханої людини, робити спільні плани, виділяти місце у своєму житті, йти на компроміси. Особливо жінки потребують дій гостріше, ніж чоловіки. Побачення, кіно, спільні поїздки кудись, катання на ковзанах, навіть простий похід до магазину з коханою подарує їй почуття, що вона потрібна та кохана.

Подарунки

Це насамперед прояв уваги, любові та турботи. Залицяння часто супроводжуються даруванням подарунків, але не варто забувати про них, коли «цукерково-букетний» період вже завершився – чоловік напевно знає, чим порадувати дружину, як і дружина знає, що подобається чоловікові. Дарування подарунків – не лише чоловічий привілей. Жінки теж люблять радувати своїх чоловіків.

Турбота

Не всі помічають, наскільки важливо. Закоханий, що піклується, проявляє це в незначних, але таких важливих речах: запитує, чи тепло Ви одяглися, чи добре себе почуваєте, чи поснідали сьогодні, чи не потрібна допомога з рефератом і т.п. Поправить ковдру, що з’їхала. Приготує поїсти, коли Ви дуже втомилися після важкого дня і зголодніли. Відвідає, якщо занедужаєте. Ну і таке інше.

Компліменти

Слова – прекрасний вираз кохання. Підтримка та схвалення коханого – те, чому радий будь-яка закохана людина. Похвала за те, як добре Ви впоралися сьогодні з роботою, комплімент новій зачісці, подяка за неймовірно смачну вечерю… Ніжні, приємні слова зміцнюю стосунки та гріють душу, лайку – завдає емоційного болю та руйнує любов. Ласкаві імена можуть бути дуже приємні партнерам.

Схвалення та компроміс

Рідний підтримає Вас у починаннях. Йому буде цікаво те, чим Ви займаєтесь. Цікавтеся його життям та захопленнями. Якщо він любить футбол, а вона — італійську оперу, треба знайти компроміс та відвідати футбольний матч та концерт разом. У коханні важливо йти на поступки. Коли Ви відчуєте, що друга половинка схвалює вибір і шукає компроміс – повірте, кохання стане лише міцнішим.

Відносини – це велика спільна праця. Пам’ятайте про своє близьке, виявляйте участь і даруйте кохання. Любовний зв’язок принесе більше радості, а Ви набудете справжнього задоволення усвідомлення свого та чужого щастя. Кохайте і будьте коханими!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *